Tévhitek a napelem használat kapcsán

A tények számítanak a napelem rendszernél

Mindenkinek van véleménye, annak is, akinek nincs is napeleme, de fontos, hogy a vélemény helyett a tényekre hagyatkozzunk. Ezért összeírtuk a legfélrevezetőbb tévhiteket és válaszokat a napelem kapcsán.

Drága a telepítése és nagyon lassan hozza vissza az árát

Nagyjából 8-10 év alatt visszahozhatja az árát a napelemes beruházásunk, melyre 50% támogatást az az állam adott 2022 év végéig. Nem mindegy az sem, hogy milyen teljesítményű napelemben gondolkodunk, például 2, 4, 6, vagy 10 kilowatt teljesítményt számolva.

Például egy 6 kilowatt teljesítményű napelem már viszonylag nagy rendszernek minősül. Hiszen már 2,5-3,5 kilowatt is elég lehet egy átlagos háztartás esetében, ami 1-2 millió forintból kivitelezhető sok esetben.

Fűtésre vagy hűtésre használná?

Ha szeretnénk a fűtést is kiváltani, akkor érdemes nagyobb például 10 kilowattos rendszerben gondolkodnunk.  Ez természetesen függ a családi ház nagyságától, szigetelésétől, nyílászáróktól is. Az árat azért nem lehet pontosan megállapítani, mert nemcsak a napelem rendszer méretétől, hanem attól is függ, hogy a tetőre vagy tartószerkezetre helyezzük el, milyen minőségben gondolkodunk, szükséges-e a tető héjazatát cserélni és így tovább. Ráadásul a pandémia és orosz-ukrán háború óta az árak is hektikusan változnak.

A napelem az ingatlan értékét is növeli és, ha villanyautónkat is ennek segítségével töltjük fel, akkor a benzines autóhoz képest akár többszörös benzin költséget spórolhatunk meg. 

Ráadásul nem csökkenthető a megtérülési idő hossza

Korábban kamatmentes hitellel segítette az állam a napelem telepítésének lehetőségét, utána  az 50%-os állami támogatás, majd a 1000%-os támogatás. Jelenleg pedig  a 66%-os támogatás van. Ezáltal villanyszámla helyett visszafizethetjük a kamatmentes hitelt, ami a villanyszámlával ellentétben egyszer véget ér. Nagyobb rendszert tervezve, lásd 7-10 kilowatt, még hamarabb megtérülhet a befektetésünk.

Nem népszerű a napelem telepítése, csak fel van fújva a dolog?

Nem véletlen, hogy óriási fejlesztések vannak az elmúlt évtizedek során a napelem piacán és sok nagyobb multi cég és állami beruházások is ezt az opciót választják, ebbe fektetve be hosszú távon.

Előbb utóbb nem fog működni a rendszer és visszatérünk más megoldásokra

Ahogyan a gázkazánt felváltotta a kondenzációs kazán, ez a sors várhat a fatüzelésű kazánokra is. Nem valószínű, hogy hátrafelé fogunk menni, az új korszerű, működő megoldások helyett. Németországban már az energia lassan felét napelemek állítják elő. Ez a tendencia nem tegnap indult útjára és nem is fog véget érni.
A napelemre történő áttérés nemcsak egy jó befektetés, de emellett egy korszerűsítés is, amit idővel mindenki meg fog csinálni, ezzel óvva a természetet. 

Bonyolult az engedélyek beszerzése

50 kilowattot nem meghaladó teljesítményű kiserőművek kiépítése esetén nincs szükség építési engedélyre. Az állvány telepítéséhez sem kell külön engedély, amire elhelyezzük a napelemeket. Az áramszolgáltatónál van szükség egyedül engedélyeztetni a napelemek működését, melyet erre szakosodott cég szokott elvégezni.

Napenergia Plusz Programban szeretne részt venni, vagy kérdése van, vegye fel velünk a kapcsolatot .

Categories:

Related Posts

 Az 5 és 10 kW-os napelemes rendszerek: előnyök és lehetőségek A napelemes technológia terjedésével egyre
Egyre több a napelemek iránti kereslet A megújuló energiaforrások iránti igény globálisan és hazánkban is
A napelemek és inverterek ma már nem csupán a technológia rajongóinak a szeme fényét jelentik,