Eltérő típusú napelemek hatásfoka

Napelemek hatásfok

A napelemek hatásfok kiemelten fontos szerepet játszik a napelemes rendszerek telepítésekor és tervezésekor. Röviden összefoglalva, a napelem hatásfoka azt mutatja meg, hogy milyen hatékonysággal képesek a panelek a napsütést elektromos energiává alakítani. De vajon melyik napelem típusnak van a legmagasabb hatásfoka? Olvass tovább, és kiderül!

Mi a panelek hatásfok jelentése?

A napelem hatásfok a napenergia átalakításának mértékét mutatja, vagyis azt, hogy a beérkező napfény mekkora hányadát képes a napelem elektromos energiává alakítani. A hatásfokot százalékban fejezik ki. A gyártók a napelemek hatásfokát közel tökéletes feltételek mellett mérik meg, és azt az értéket tüntetik fel a csomagolásán. Azonban a napelem hatásfokát számos tényező befolyásolja, például a napelem típusa, minősége, az éghajlati körülmények, és a tisztítás gyakorisága. Tehát a hivatalos gyártási leírásokban szereplő adatok nem fogják teljes mértékben tükrözni a valóságot, mert az időjárás alakulása nagy hatással lesz a hatásfokára.

Minnél nagyobb a napelemek hatásfoka annál jobb

A magasabb hatásfokú napelemek képesek nagyobb mennyiségű napenergiát átalakítani villamos energiává, ami hatékonyabbá teszi az energiatermelést. A panelek teljesítményét kilowatt peak (kWp) mértékegységben szokták megadni, ami tulajdonképpen a panelek csúcsteljesítményét takarja, de csak laboratóriumi körülmények között lesz hiteles ez az érték. A valóságban a környezeti hatások nagyban befolyásolják a napelem hatásfok alakulását. A  hatásfokuk évről évre javul a technológia fejlődésének köszönhetően, és a piacon számos napelem típus található, különböző hatásfok mutatókkal. A legújabbak akár 20% vagy annál magasabb hatásfokkal is rendelkezhetnek, ami azt jelenti, hogy az összes rájuk eső napfényből érkező napenergia legalább 20%-át képesek átalakítani villamos energiává.

Napelem hatásfok számítás

A napelem hatásfokának számításához a következő képletet használhatjuk:

Hatásfok (η) = (Kimeneti villamos energia / Bejövő napenergia) x 100%

Ahol:

Hatásfok: a napelem hatásfoka százalékban kifejezve.

Kimeneti villamos energia: a napelem által termelt vagy kibocsátott villamos energia mértéke. Általában kilowattóra (kWh) egységben fejezik ki.

Bejövő napenergia: az összes napfény mennyisége, amely a napelemre esik, szintén kilowattórában (kWh) mérve.

Például, ha egy napelemes rendszer egy nap alatt 10 kWh villamos energiát termel, és 50 kWh napenergia éri, akkor a napelem hatásfoka a következőképpen számítható ki:

Hatásfok = (10 kWh / 50 kWh) x 100% = 20%

Ez azt jelenti, hogy ebben a példában a napelemek 20%-os hatásfokkal képesek hasznosítani a rájuk eső napfényt az elektromos energiává alakítás érdekében.

Fontos megjegyezni, hogy a napelem hatásfoka változhat a napsütéses órák számától, az évszaktól, az időjárási körülményektől és más tényezőktől függően. Ezért a hatásfok egy változó érték, amelyet gyakran monitoroznak és számolnak ki különböző időszakokra vagy körülményekre vonatkozóan a napelem rendszerek teljesítményének értékeléséhez.

Hogyan változik a napelem hatásfoka télen?

A napelem hatásfoka télen általában csökken, és ezt több tényező is befolyásolja:

Napfény mennyisége és időtartama: télen a napfény mennyisége kevesebb és a napsütéses órák rövidebbek, mivel a Nap alacsonyabb szögben mozog az égen, és a téli hónapokban az éghajlati körülmények gyakran felhősnek vagy ködösnek bizonyulnak. Az alacsonyabb Napállás miatt a napfény hosszabb utat tesz meg a napelemek felé, ami csökkentheti a hatásfokot.

Hőmérséklet: a hideg téli hőmérséklet is befolyásolja a napelemek hatásfokát. A legtöbb napelem hatásfoka csökken, amikor a hőmérséklet alacsonyra esik. Ennek oka részben az, hogy a napelemek hatásfokára hatással van a félvezető anyagok vezetőképessége, és hidegben ez a vezetőképesség csökken.

Hó és jég: a hó és jég lerakódása a napelemek felületén csökkenti a hatásfokot, mivel a hó- vagy a jégréteg eltakarhatja a napelemeket a napfénytől. Emellett a napelemek hatásfoka is romolhat, amikor a jég megolvad, és a víz behatol a napelemekbe.

Szennyeződés: télen a napelemek könnyebben szennyeződhetnek jégmaradványokkal, ami szintén ronthatja a hatásfokot. Tisztításra lehet szükség a hatásfok fenntartása érdekében.

Azonban fontos megemlíteni, hogy a napelemek továbbra is sok energiát termelnek télen, és a hatásfokcsökkenés nem feltétlenül jelenti azt, hogy a rendszer teljesen inaktív lenne. A napelem rendszereket úgy tervezik és telepítik, hogy képesek legyenek kezelni az évszakváltozásokat, és továbbra is energiát termeljenek, bár kevesebbet, mint nyáron. Továbbá, az alacsonyabb téli hatásfokot a napelem rendszer méretének és elhelyezésének megfelelő tervezésével kompenzálhatják.

A napelem hatásfoka felhős időben

A napelemek hatásfoka jelentősen csökken felhős időben, mivel a felhők blokkolják a napfényt és csökkentik a napelemekre érkező napenergia mennyiségét. Mivel a napelem hatásfoka közvetlenül összefügg a rendelkezésre álló napfény mennyiségével, és ha a felhők eltakarják a Napot, akkor a napelemek kevesebb napfényt kapnak, így kevesebb villamos energiát is termelnek.

A napelemek hatásfoka felhős időben különböző lehet attól függően, hogy mennyire vastagok és sűrűek a felhők, valamint attól, hogy milyen típusú napelemekről van szó. Például a monokristályos vagy polikristályos napelemek hatásfoka magasabb felhős időben, mint a vékonyrétegű napelemeké, mivel a kristályos napelemek hatásfoka kevésbé érzékeny a diffúz fényre (az égbolton szétszóródó napfényre).

Mekkora a napelemek hatásfoka?

A napelemek hatásfoka különböző típusok és technológiák esetében eltérő. Az általánosan elterjedt napelem típusok és azok átlagos hatásfok tartománya a következő:

1) Monokristályos napelem hatásfoka

Ezek a napelemek magas, átlagosan 15-20% közötti hatásfokkal rendelkeznek. A legkorszerűbb monokristályos napelemek hatásfoka akár 25% is lehet. A monokristályos napelemek cellái egyetlen szilícium tömbből állnak, így ezek a legdrágább panelek a piacon. A magasabb gyártási költségek tehát egyben magasabb napelem hatásfokot is jelentenek.

2) Polikristályos napelem hatásfoka

Az átlagos hatásfokuk általában 13-16% között van. A polikristályos napelemek kevésbé hatékonyak, mint a monokristályosak, mivel több kis szilícium tömbből épülnek fel. Előállításuk olcsóbb, de hatásfokuk alacsonyabb. Előnyük a monokristályos panelekkel szemben, hogy a szórt fényt jobban tudják hasznosítani. A polikristályos napelem hatásfoka felhős időben jobb, mint a monokristályos paneleké.

3) Vékonyrétegű napelem hatásfoka

A vékonyfilm-rétegű napelemek jóval alacsonyabb hatásfokkal rendelkeznek, átlagosan 6-10% között. Ezek a napelemek olcsóbbak és könnyebben gyárthatók a gőzöléses eljárásnak köszönhetően, de hatásfokuk is alacsonyabb.  A vékonyrétegű napelem hatásfoka nem tudja felvenni a versenyt a mono- vagy polikristályos napelem panelekkel szemben, viszont a magas hőmérsékletre jobban reagálnak.

4) Többrétegű napelemek (CIGS, CdTe stb.) hatásfoka

Ezek a napelemek változó hatásfokkal rendelkeznek, de az átlagos hatásfokuk általában 10% és 20% között mozog.

Fontos megjegyezni, hogy a napelemek hatásfoka folyamatosan fejlődik a technológiai fejlesztéseknek köszönhetően. Az iparág azon dolgozik, hogy magasabb hatásfokú napelemeket hozzon létre, és a legfejlettebb technológiák már elérhetik akár a 25%-os vagy annál is magasabb hatásfokot.

A napelemek hatásfoka a telepítési helytől, az éghajlattól és az egyéb körülményektől is függ. Például egy napos és meleg éghajlaton a napelemek hatásfoka magasabb lesz, mint felhős vagy hideg éghajlaton. A napelem rendszer hatásfoka is változhat az időjárás és az évszakok függvényében. Az optimális hatásfok eléréséhez fontos megfelelően tervezni és telepíteni a napelemes rendszert, valamint rendszeres karbantartást végezni.

Napelem hatásfok növelése

A napelem hatásfokának növelése kulcsfontosságú a hatékony napenergia-termelés és a beruházás megtérülése szempontjából. Az alábbiakban néhány módszer olvasható a napelemek hatásfokának növelésére:

Magasabb hatásfokú napelemek használata: válaszd a magasabb hatásfokú napelem típusokat, amelyek képesek több napenergiát átalakítani villamos energiává ugyanazon területen. 

Tisztítás és karbantartás: tartsd tisztán a napelemek felületét, mivel a szennyeződések, a por és egyéb lerakódások csökkentik a hatásfokot. Időről időre tisztítsd meg a napelemeket, és ellenőrizd a rendszer karbantartását. A rendszeres tisztítás akár 5-10%-os hatásfok növelést jelent hosszú távon. A nagyobb szennyeződéseket, pl. faleveleket, azonnal el kell távolítani a napelemek felületéről.

Megfelelő elhelyezés: biztosítsd, hogy a panelek optimális szögben és irányban legyenek elhelyezve, hogy a lehető legtöbb napsütést kapják. Az optimális dőlésszög és tájolás a földrajzi szélességétől függ. Magyarországon ez 35 fokos dőlésszöget, és déli tájolást jelent.

Árnyék minimalizálása: kerüld az árnyékokat a napelemek körül, mivel azok csökkentik a hatásfokot. Előzetes tervezéssel és megfelelő telepítéssel minimalizálható az árnyékok hatása.

Optimalizált inverter használata: a megfelelő inverter kiválasztása és telepítése fontos a napelemes rendszer hatásfokának maximalizálásához. Az inverter átalakítja a napelemek által termelt egyenáramot (DC) váltóárammá (AC), és az inverter hatásfoka is befolyásolja a teljes rendszer hatásfokát.

Napkövetéses rendszer: okos napkövetéses rendszert is alkalmazhatsz, amely mozgatja a panelokat az égen lévő Nap irányába az egész nap folyamán. Ez maximalizálja a napenergia beérkezését a napelemekre, de egyben drágább is, és komplexebb telepítést igényel. Előnye, hogy elkerüljük az árnyékolás jelentette termeléskiesést.

Miért csökken a napelemek hatásfoka?

Ennek három alapvető oka van, amelyek a következők:

Természetes napelem hatásfok csökkenés: ahogy öregednek a panelek az évtizedek során, úgy romlik a fényáteresztő képességük.

Külső tényezők általi napelem hatásfok csökkenés: sérülések, szennyeződések vagy árnyékvetülés a napelem felületén.

Éghajlati tényezők miatti napelem hatásfok csökkenés: felhősödés, páratartalom, füst, rossz időjárási tényezők, kedvezőtlen hőmérsékletváltozás.

Összefoglaló

A napelemek hatásfoka azt mutatja meg, hogy egy adott napelem panel mekkora százalékban tudja a napenergiát elektromos energiává alakítani, mennyire hatékony a működése. A polikristályos, monokristályos és vékonyfilm-rétegű panelek eltérő hatásfokkal rendelkeznek. Egyesek hatékonyabb felhős időben, így azok hatásfoka magasabb lesz télen is. Mások magas hőmérséklet mellett mutatnak jobb hatásfokot. A legjobb döntés, ha szakértő segítségét vesszük igénybe a napelemes rendszer megtervezése során, vagy okos napkövető rendszert telepítünk. 

Napenergia Plusz Program

Categories:

Related Posts

 Az 5 és 10 kW-os napelemes rendszerek: előnyök és lehetőségek A napelemes technológia terjedésével egyre
Egyre több a napelemek iránti kereslet A megújuló energiaforrások iránti igény globálisan és hazánkban is
A napelemek és inverterek ma már nem csupán a technológia rajongóinak a szeme fényét jelentik,