A szaldó elszámolás a napelem beruházásoknál

A szaldó elszámolás kicsit megváltozott az elmúlt időszakban

2026. január 1-ig telepített napelem esetén lehet a szaldó elszámolást igénybe venni. Ezután a kedvezőtlenebb bruttó elszámolásban lehet már csak részünk. Azonban a 2022 júliusi rezsi növekedéssel kapcsolatos bejelentések óta megváltozott a piac. Előtte is élénk volt az érdeklődés a napelemek iránt, amit még utoljára lehet szaldó elszámolás alapján működtetni, de ezt követően tovább fokozódott az igény a napelemek iránt. Nemcsak azért, mert ez a jövő befektetése egyértelműen, hiszen akár a fűtésrendszert is lehet elektromos árammal üzemeltetni a klímával együtt, így elköszönhetünk a legnagyobb rezsit kitevő kiadástól, hanem mert később a villanyautónkat is fel tudjuk tölteni általa. 

A napelem mire lehet jó nekem?

Ezáltal nem kell többet benzinkútra mennünk és félnünk attól, hogy nem lesz gáz fűtésre vagy horror áron juthatunk csak hozzá. Ráadásul a tűzifa ára is duplájára emelkedett 2022 augusztusában a gáz pedig elérheti akár a 6-7-szeres árat a rezsicsökkentett érték felett.  Az elektromos áram pedig közel a duplájára emelkedett a rezsicsökkentett érték felett. Ebből pedig az következik, hogy a napelem beruházás megtérülési ideje lecsökkent, akár a felére. 

Egyre több helyen adnak nemcsak teljesítmény, hanem telepítési garanciát is és biztosítást is lehet kötni a napelemre, sőt már alap csomagok is tartalmazzák egyes esetekben a házbiztosítás részeként a napelemmel kapcsolatos biztosítást, ezáltal külön fizetnünk sem kell érte.

A kivitelező nem mindegy

A telepítő cégek emellett felelősségbiztosítással is szoktak rendelkezni, így nem kell semmitől sem tartanunk, ha váratlan problémák adódnának. 

A megtérülési idő akkor változhat meg negatív irányba, ha például rossz minőségű anyagokban gondolkodunk. Ugyanis hiába garantál a cég 10 év garanciát, ha a tulajdonosi háttér változékony és akár meg is szűnhet a cég. 


A jó minőség tényleg nagyon fontos egy ilyen hosszú távú beruházásnál. Hiszen például a rossz minőségű panelek esetén a teljesítmény is lehet jóval kedvezőtlenebb, mint amire ígéretet kaptunk és így az is előfordulhat, hogy nem éri el a névleges teljesítményt a rendszer. Ez sajnos a soros kötés miatt a többi napelemre is hatást gyakorol, így jóval kevesebb elektromos áramot fog kitermelni a rendszer.

lakossagi-napelemes-rendszer-csaladi-hazra-szako

lakossagi-napelemes-rendszer-csaladi-hazra-szako

Kialakulhat úgynevezett hot spotok (forró pontok). Ez nagy kánikulában történhet meg, ha rossz minőségű a napelem. Ezáltal károsodhat vagy rosszabb esetben tönkre is mehet az adott napelem. Sajnos sokkal kisebb fokú tesztelésnek vetik alá az olcsóbb napelem paneleket, tisztelet a kivételnek. 

 Ha emiatt cserélni kell a paneleket, akkor máris megnövekedett a megtérülési idő. Ráadásul amíg ez megtörténik, addig nem fog áramot termelni a készülék. 

Sok esetben hanyagul illesztik, forrasztják össze a napelem paneleket, mert így próbálnak pénzt spórolni a gyártás során. Mivel azonban 25-30 évig helyt kellene állniuk zord időben is a napelemeknek, így elég hamar jelentkezhetnek problémák.  

Categories:

Related Posts

 Az 5 és 10 kW-os napelemes rendszerek: előnyök és lehetőségek A napelemes technológia terjedésével egyre
Egyre több a napelemek iránti kereslet A megújuló energiaforrások iránti igény globálisan és hazánkban is
A napelemek és inverterek ma már nem csupán a technológia rajongóinak a szeme fényét jelentik,