A napelem jó-e nekem?

Mi az a napelem és miért hasznos?

Sokszor összekeverik a napkollektort a napelem-mel. A napkollektor melegvíz előállítására alkalmas, napelemmel azonban a napból érkező fényt villamos energiává alakíthatjuk, így nemcsak melegvizet tudunk előállítani általa, hanem fűthetünk, illetve feltölthetjük villamos energiával működő autónkat, használhatunk infraszaunát és így tovább. Tehát bármit használhatunk általa, amihez áram szükséges. 

Megszüntethetjük a villanyszámlánkat és ezáltal hosszú távon egy kiváló befektetésbe fektethetünk. Ráadásul most az állami napelem pályázatnak köszönhetően akár 50% kedvezményben is részesülhetünk.

Mennyi idő alatt hozza vissza az árát és meddig működik a napelemrendszer?

Ha megfelelően megvan tervezve a rendszerünk, akkor akár 8-10 év alatt megtérülhet a befektetésünk, azaz 8-10%-os biztonságos befektetésről beszélhetünk. 

Ez elég jó megoldásnak bizonyul a mai bizonytalan gazdasági környezetben. Ráadásul 2050-re tervezik, hogy hazánk teljes energiaellátása napelemes rendszer segítségével valósuljon meg. Ennek azonban egy részét nekünk kell finanszírozni ezzel elől járva, példát mutatva a többieknek a környezetkímélő megoldás tekintetében. Németországban ma már 40%-ban képesek előállítani a villamos energiát önerőből. Ráadásul ezek a rendszerek akár 30-40 évig is gond nélkül működhetnek megfelelő karbantartás mellett. Ehhez azonban mindenképpen érdemes állami napelem pályázatot igénybe venni. 


Hogyan érdemes telepíteni a napelemet és mi kell hozzá?

Telepíthetjük a tetőre, de napelemes állványra is felszerelhető, amire nem kell külön engedélyt kérni. Ma már vannak forgó megoldások is, melyek mindig automatikusan lekövetik a Nap mozgását, hogy a lehető legtöbb energiát hasznosíthassuk. Általában állványon 30 fokos dőlésszögben délre tájolva érdemes napelemet elhelyezni.  Ezenkívül szükség van egy inverterre, mely átalakítja az áramot, hogy az a háztartási gépek által is fogyasztható legyen. Ezt érdemes beltéren tárolni, de kertben is elhelyezhető tető alatt. Egy kazán méretű eszközről van szó, melyhez többnyire elérhető applikáció, így a wifire csatlakoztatva pontosan láthatjuk a konkrét számokat. 

Mi lesz a kitermelt villamos energiával?

Évente van a leolvasás és az egész évben kitermelt villamos energiát beszolgáltatjuk közhasználatra. Ezután összevezetésre kerül a kitermelt és az elhasznált energia és a különbözetet kell a másik félnek kifizetnie, ha fennáll ilyen helyzet.
Nem érdemes azonban pluszt termelni, csak ha van tárolónk, mert jelenleg a szolgáltatók nem veszik vissza. Ez azonban a közeljövőben változhat, ugyanis van egy kötelező vállalása az EU felé Magyarországnak, amit jelenleg nem teljesít ezzel kapcsolatban.

Miért célszerű azonnal igényelni a napelemes 66%-os állami támogatást, ha nem akarunk lecsúszni róla?

A pályázat regisztrálási határideje 2024. január 15. A keretösszeg véges, így érdemes minél hamarabb beadni ezzel. Amennyiben segítségre van szüksége vagy kérdése van, keressen minket bizalommal ide kattintva.

Amennyiben kivitelezéssel és a napenergia plusz programról szeretne kérdezni, azt itt tudja megtenni.

 

Categories:

Related Posts

 Az 5 és 10 kW-os napelemes rendszerek: előnyök és lehetőségek A napelemes technológia terjedésével egyre
Egyre több a napelemek iránti kereslet A megújuló energiaforrások iránti igény globálisan és hazánkban is
A napelemek és inverterek ma már nem csupán a technológia rajongóinak a szeme fényét jelentik,